Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze?
  • Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze?

Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze? - O małżeństwie bliżej

10,00 zł
Brutto

Co dzieje się z rodziną, kiedy dziecko uważane jest za najważniejsze?

O nadopiekuńczości, o mitach i przekonaniach na temat wychowywania, o uczuciach i potrzebach dziecka.

Ilość
Obecnie brak na stanie

W numerze:

Rzecz o hierarchii relacji w rodzinie chrześcijańskiej - Ks. Maciej Warowny. Analiza fragmentów Pisma Świętego, dotyczących wychowania, ukazująca właściwą hierarchię relacji w rodzinie i ustanowiony przez Boga cel wychowania.

Kościół w sprawie ilości dzieci - O. Ksawery Knotz OFMCap. Czy jako wierzące małżeństwo musimy mieć dużo dzieci? Artykuł przedstawia naukę Kościoła w kwestii ilości dzieci w rodzinie.

Kara czy konsekwencja? - Ks. Piotr Kieniewicz. Czy jako rodzice i wychowawcy dostrzegamy różnicę między karą za zachowanie a konsekwencjami postępowania? Artykuł podejmuje tematykę zasadniczego celu wychowania młodego człowieka, sposobów wychowania oraz związanych z tym wymagań i granic, odwołując się zarówno do życia, jak i do Biblii.

W pajęczynie powinności - Ks. Wiesław Błaszczak SAC. Ciekawe ujęcie tematu powinności rodzicielskich, w jakie często wikłają się rodzice, ulegając współczesnym trendom kulturowym i pomijając istotę wychowania. Autor posługuje się obrazową metaforą, zwracając uwagę na obecne w świecie pułapki powinnościowe rodziców.

Rodzicielstwo po ludzku niemożliwe - Paulina Bednarz-Łuczewska. Interpretacja rodzicielstwa odwołująca się do teologii ciała Jana Pawła II, a także do realnych doświadczeń wielu rodziców. Autorka podkreśla ważność sakramentu małżeństwa, dzięki któremu małżonkowie otrzymują łaski potrzebne do tego, żeby sprostać swojemu rodzicielstwu wydającemu się w wielu sytuacjach przerastać ludzkie możliwości.

Dzieci są najważniejsze? - Wywiad z Krzysztofem Klajsem na temat tego, co dzieje się w rodzinie, gdy rodzice uznają dziecko za najważniejsze; a także o tym, jak dziecko przeżywa rozwód swoich rodziców, co to jest nadopiekuńczość i czego dziecko tak naprawdę potrzebuje.

Nadopiekuńczość - Jakub Kołodziej. "Czy jestem nadopiekuńczym rodzicem?" Łatwiej zobaczyć to u innych niż u siebie. Nadopiekuńczość to troska o siebie, wyrażająca się w zniewalaniu dziecka, rodząca poczucie winy i agresję.

Kiedy między rodzicami się nie układa… - Renata Komajda-Wójcik. Psychologiczna analiza reakcji dziecka na sytuację, gdy między jego rodzicami występują napięcia i konflikty. Autorka opisuje samopoczucie dziecka, przedstawia pojawiające się u niego objawy psychiczne i psychosomatyczne oraz daje wskazówki, jak rodzice mogą zachować się wobec dziecka w przypadku nieporozumień małżeńskich.

Dziecko przed komputerem - Iwona Ulfik-Jaworska. Omówienie zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci w wyniku niekontrolowanego korzystania przez nie z komputera i Internetu. Opierając się na swoim zawodowym doświadczeniu i badaniach naukowych, autorka wskazuje też sposoby, dzięki którym rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo w korzystaniu z Internetu.

Żeby moje dziecko miało lepiej niż ja - Ewa Krupińska. Nawiązując do obecnego w rodzicach pragnienia, żeby ich dzieciom było w życiu dobrze, autorka podejmuje problematykę częstych wyobrażeń rodziców dotyczących szczęścia ich dzieci. Czerpiąc z doświadczenia swojej pracy zawodowej, wymienia też czynniki, które o szczęściu rzeczywiście decydują, i ukazuje ich rozdźwięk z niektórymi naszymi wyobrażeniami na ten temat.

Mity i przekonania o wychowaniu. Co tak naprawdę może się kryć pod naszymi przekonaniami dotyczącymi wychowania?

To, co dziecko często czuje, a czego nie mówi. Wypowiedzi dzieci na temat sytuacji, jakie zdarzają się w domu.

Babcia i dziadek na wagę złota - Ks. Marek Maj. Artykuł mówi o właściwej roli babci i dziadka w rodzinie. Autor pokazuje, co może się zdarzyć, gdy dziadkowie przekraczają zakres swoich kompetencji, ingerując w sprawy wychowawcze nowej rodziny. Jednocześnie podkreśla, jak bardzo są ważni dla swoich dorosłych dzieci i wnuków.

Brak konsekwencji. „(…) Nieraz wywierałam naciski na Jacka, żeby był bardziej wyrozumiały, tolerancyjny. Piotruś był przecież jeszcze taki malutki. W miarę jak podrastał, nasze życie zaczynało zmieniać się w koszmar (…)”.

Nietypowy skarb. „(…) Stopniowo uczymy się poruszać w gąszczu przepisów, zdobywamy kolejne orzeczenia i opinie, które pomogą naszemu dziecku w terapii i ułatwią dostęp do specjalistycznej opieki (…)”.

Czy jestem dobrym rodzicem? „(…) Byłam zmęczona swoim macierzyństwem, gdyż często wychodziło na to, że cokolwiek zrobiłam – pozwoliłam na coś, zabroniłam, przytuliłam, ubrałam, nakarmiłam, i tak ostatecznie było to złe. Zawsze znajdował się ktoś, kto nie był zadowolony z mojego postępowania: któreś z dzieci, mąż, rodzice, teściowie, znajomi, ja sama (…)”.

Ubierz mu czapkę, bo się przeziębi. „(…) Bardzo mocno sprzeciwiam się, kiedy rodzice mojego męża negatywnie oceniają go i krytykują, często niesłusznie i bezmyślnie, przy naszych dzieciach, podważając w ten sposób szacunek, jaki należy się nam jako rodzicom (…)”.

Zobacz także