Zbliżenia - O małżeństwie bliżej nr1
  • Zbliżenia - O małżeństwie bliżej nr1

Zbliżenia nr 1 - On mnie nie rozumie Ona ma pretensje

10,00 zł
Brutto

Pierwszy numer „Zbliżeń” jest poświęcony komunikacji w małżeństwie

"On mnie nie rozumie, ona ma pretensje - czyli jak rozmawiać"

Ilość
Obecnie brak na stanie

Wybraliśmy artykuły mówiące o potrzebie wzajemnego słuchania się, o różnicach między kobietą i mężczyzną, o naturze mediów oraz ich wpływie na życie małżeńskie. Podjęliśmy tematykę rodzin pochodzenia i wyniesionych z nich sposobów komunikacji. Przedstawiliśmy zachowania, które przeszkadzają w osiągnięciu porozumienia, oraz te, które pomagają w konstruktywnym rozwiązywaniu trudności. Opisaliśmy także, na czym polega terapia małżeńska – kiedy jest potrzebna, jak przebiega i czego można po niej oczekiwać.

Zapraszamy do przejrzenia opisów i skrótów artykułów.

Po prostu słuchaj - ks. Marek Maj (Moderator Domowego Kościoła Archidiecezji lubelskiej)
Krótkie rozważania o starotestamentowym znaczeniu Bożego wezwania "słuchaj" w kontekście miłości Boga do człowieka i o potrzebie słuchania w małżeństwie.

Żony bądźcie uległe mężom... - ks. Jan Jędraszek SAC
Nowa interpretacja znanego fragmentu listu św. Pawła, ukazująca, że w związku małżeńskim to kobieta ma "doznawać", "odbierać miłość"; mąż ma być tym, który miłuje i obdarza miłością.

O tym, jak dialog małżonków objawia Boga - ks. Wiesław Błaszczak SAC
Autor, analizując wpływ grzechu pierworodnego na naturę człowieka, wskazuje na trudności, jakich kobieta i mężczyzna doświadczają w zrozumieniu siebie nawzajem, a także na to, co trudności te pozwala przełamać.

Spotkajmy się w dialogu - wywiad z ks. Bogdanem Kwietniem (Moderator Domowego Kościoła Diecezji tarnowskiej). Rozmowa o tym, jak odnaleźć się w codzienności małżeńskiej, od czego zależą bliskość i jedność małżeńska oraz jak ze sobą rozmawiać, mimo dzielących nas różnic.

Komunikacja małżeńska a media - Agnieszka Kołodziej, ks. Krzysztof Marcyński SAC
Czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że media elektroniczne to niezwykle przemyślany sposób komunikowania? Autorzy przedstawiają naturę mediów, pokazują ich wpływ na życie małżeńskie, komunikację małżeńską oraz funkcjonowanie człowieka w świecie.

On mnie nie rozumie, ona ma pretensje - czyli jak rozmawiać - Jakub Kołodziej
Sporo praktycznych uwag na temat komunikacji małżeńskiej, na co warto zwrócić uwagę, czego unikać, a co wzmacniać. Autor dzieli się swoim doświadczeniem z pracy psychoterapeutycznej z małżonkami.

Sposób porozumiewania się miarą własnej wartości - Katarzyna Litwińska-Rączka
W artykule opisano różne sposoby porozumiewania się i wartości płynące z dobrej komunikacji interpersonalnej.

Jak się kłócić, żeby było źle? - Jakub Kołodziej
Odwołując się do badań prowadzonych przez Johna Gottmana - znanego terapeutę małżeństw, autor prezentuje strategie zachowań prowadzące do rozstania i charakterystykę konfliktów występujących w trwałych związkach.

Rozmowy bez zranień i podejrzeń - Iwona Ulfik-Jaworska
Autorka w przejrzysty sposób przedstawia zachowania, które utrudniają i ułatwiają porozumienie między małżonkami; opisuje też umiejętności i zachowania służące dobrej komunikacji.

U nas nigdy nie będzie jak w moim domu rodzinnym - Renata Komajda-Wójcik
Ciekawa analiza psychologicznych motywów wyboru partnera życiowego i początków związku. Autorka wymienia różne zachowania wyniesione z domów rodzinnych, mające duży wpływ na przyszły związek małżeński, i przedstawia sposoby radzenia sobie z nimi. 

Kiedy na psychoterapię? - Małgorzata Stryczewska-Jaguś
Czy moje małżeństwo potrzebuje psychoterapii? Artykuł pomoże w odpowiedzi na to pytanie oraz wyjaśni, co to jest psychoterapia małżeńska, jak przebiega i czego można po niej oczekiwać.

Smak powrotu
"(...) czy miłość, fascynacja sobą, pragnienie bycia razem muszą stygnąć, słabnąć, szarzeć z biegiem lat (...)" - świadectwo małżeństwa, które potrafiło się zatrzymać, wsłuchać się w siebie i porozmawiać na tematy dotyczące wszystkich sfer życia.

Dialog w naszym małżeństwie - Karolina i Marek Niziołowie

"Nie było tak łatwo zrezygnować ze swojego zdania, pierwszemu przeprosić, wyciągnąć rękę na zgodę (...)" - świadectwo małżeństwa o ich wspólnym dialogu.

Zobacz także