Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze?
  • Zbliżenia nr 4 - Dzieci są najważniejsze?

Zbliżenia nr 6 - "Teściowa" - O małżeństwie bliżej

10,00 zł
Brutto

Co to znaczy, że: "(...) opuści człowiek ojca i matkę swoją (...)"? Jak rozumieć IV przykazanie? Jaka jest różnica między szacunkiem a posłuszeństwem? Jak dobrze zacząć i utrzymywać relacje z teściami?
O bardzo delikatnej i często drażliwej relacji z rodzinami pochodzenia.

Ilość
Obecnie brak na stanie

"Teściowa"

Co to znaczy, że: "(...) opuści człowiek ojca i matkę swoją (...)"? Jak rozumieć IV przykazanie? Jaka jest różnica między szacunkiem a posłuszeństwem? Jak dobrze zacząć i utrzymywać relacje z teściami?

O bardzo delikatnej i często drażliwej relacji z rodzinami pochodzenia.

 

UWAGA - istnieje mozliwość wysyłki listem - wtedy cena wysyłki to kilka złotych - skontaktuj sie z nami.

 

W numerze:

Wiara

Opuści człowiek ojca i matkę… - Ks. Jacek Wróbel SAC
Jak właściwe rozumieć ewangeliczne słowa: „(…) opuści człowiek ojca i matkę (…)”? Odwołując się do Biblii, autor wyjaśnia, na czym polega opuszczenie rodziców przez dorosłe dzieci.

Czcij ojca swego i matkę swoją - Ks. Marek Urban
Analiza i wyjaśnienie IV przykazania. Czy dorosłe dzieci wciąż mają obowiązek słuchania rodziców? Czy szacunek i posłuszeństwo to to samo?

Ewa też była teściową- Ks. Kazimierz Stasiak SAC
Czy wiemy, że Biblia też mówi o teściowych? Krótka analiza fragmentów biblijnych mówiących o właściwym ustawieniu relacji między teściową a synową.

Najważniejsze, żeby chodzili do Kościoła - Ks. Wiesław Błaszczak SAC
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą skomplikować relacje z dorosłymi dziećmi poprzez ciągłe ich upominanie i straszenie grzechem. Autor wyjaśnia, jakie motywy mogą kierować rodzicami, jakie dziećmi, a także jak znaleźć wyjście z trudnej dla obu stron sytuacji.

Uczucia

Rodzice czy małżeństwo? - Wywiad z Elżbietą Sujak
Rozmowa o tym, jak rodzice/teściowie postrzegają współmałżonka swojego dziecka; dlaczego najczęściej dochodzi do konfliktów w relacji synowa-teściowa; co robić z poczuciem winy, jakie pojawia się u dzieci wobec rodziców/teściów; jak poprawić wzajemne relacje.

Dlaczego warto mieć teściową? - Katarzyna Litwińska-Rączka
Czy teściowa zawsze musi być zła? A może jest to wygodna teoria wyjaśniająca np. trudności w relacji małżeńskiej. Autorka opisuje, skąd mogą pochodzić różne przekonania na temat teściowej i w jaki sposób możemy je wykorzystywać.

Matka mojego męża - Renata Komajda-Wójcik
Omówienie psychologicznej więzi, jaka powstaje między matką a dzieckiem, i wskazanie na potrzebę jej rozluźniania, gdy dziecko dorasta. Autorka pisze m.in. o przyczynach, z powodu których matce trudno pogodzić się z dorosłością syna lub córki.

Teściowa – nieuchronna klęska iluzji? - Krystyna Sztuka
Odwołując się do swojego doświadczenia psychoterapeuty, autorka pokazuje, jak dużą rolę w nastawieniu wobec różnych sytuacji i osób, także wobec teściowej, odgrywają zewnętrzne naciski, którym ulegamy, oraz głęboko zakorzenione w naszej świadomości schematy myślenia i działania.

Jak przebaczyć rodzicom? - Jakub Kołodziej
Krzywdy wyrządzone przez rodziców to dla wielu temat tabu, dla innych lęk przed poczuciem winy, dla jeszcze innych budowanie własnej tożsamości na krzywdzie. Autor, opisując różne sytuacje życiowe, pokazuje, jakie skutki może mieć wyparcie emocji wywołanych doznaną krzywdą i na czym polega z psychologicznego punktu widzenia przebaczenie.

O psychoterapii bliżej

Psychoterapia systemowa - Katarzyna Litwińska-Rączka
W artykule przedstawiono, na czym polega psychoterapia małżeńska w podejściu systemowym, w jakich sytuacjach jest przydatna i czego można po niej oczekiwać.

Warto wiedzieć

Co powinna wiedzieć teściowa? Co powinna wiedzieć synowa? - Agnieszka i Jakub Kołodziejowie

Życie

Nie mów nic matce, bo ma chore serce - Aleksandra
„(…) Męża często nie było. Gdy opowiadałam mu, jak jego mama zarządza naszym domem i poprawia mnie we wszystkim, stwierdzał, że przesadzam i że mama chce pomóc. Nieraz zaciskałam zęby, licząc na to, że uda mi się przetrzymać, że dzieci podrosną, pójdą do przedszkola, ja do pracy i nie będziemy potrzebowali już żadnej pomocy (…).”

Mieszkanie z teściami - Magdalena i Maciej
„(…) Kłopoty i nieporozumienia rozpoczęły się już od momentu naszego wspólnego zamieszkania (…).”

Zięć bałaganiarz - Wanda
„(…) Zięć niesamowicie różnił się od mojego męża, który każdą rzecz składał na swoim miejscu, wieszał ubranie, prasował koszule. Zięć wracał z pracy – rozumiem, że zmęczony; stawiał teczkę pod drzwiami i (…).”

Dobra teściowa - Kazimiera
„(…) Mnie kryzys teściowej nie dotknął. Moja teściowa była bardzo dobrym człowiekiem (…).”

Zobacz także