Sztuka porozumiewania się.

Nowy

Czyli jak zrozumieć siebie aby zrozumieć współmałżonka.
Autor H. Norman Wright

Więcej szczegółów

1 Przedmiot

17,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Umiejętność porozumiewania się jest kluczem do zawierania wspaniałych i trwałych związków małżeńskich.

Wiele małżeństw cierpi dlatego, że mąż albo żona nie potrafią czytać w myślach swojego partnera. Większości konfliktów można by uniknąć, gdyby małżonkowie potrafili właściwie odczytać swoje intencje, a nie zatrzymywali się na poziomie złudnych często wrażeń.

H. Norman Wright w lekki i często dowcipny sposób pokazuje, dlaczego mimo szczerych wysiłków wiele osób nie jest w stanie pokonać bariery zrozumienia ukochanej osoby. Miłość i oddanie, choć mają fundamentalne znaczenie, jednak nie wystarczają do zbudowania dobrego małżeństwa. Brakującym spoiwem jest umiejętność porozumiewania się, której trzeba się po prostu nauczyć.

Opanowanie kilku podanych przez autora zasad i poznanie mechanizmów komunikowania się może dopomóc małżonkom w opanowaniu tej cennej umiejętności.

autor: H. Norman Wright
Oprawa miekka
liczba stron 224

Wydawnitwo Vocatio Warszawa 2005

ISBN 83-85435-21-2


KOMENTARZ:

KATARZYNA MARCINKOWSKA Z PORTALU  http://www.przepisnamilosc.pl/

Niektóre osoby otrzymały dar jasnego mówienia i uważnego słuchania, a do tego rozumienia innych ludzi, co sprawia, że komunikacja nie jest dla nich problemem. Jednak są to wyjątki albo są to osoby, które nie tyle otrzymały te dary, ale wypracowały w sobie pewne umiejętności. Prawda jest taka, że porozumiewanie się jest sztuką, która przypomina coś pomiędzy wyuczonym rzemiosłem a ekspresją genialnego wirtuoza. I nie jest to bynajmniej wiedza, która miałaby nam dać możliwość manipulacji innymi, ale podstawa, która pomaga nam naprawdę zacząć rozumieć się i dialogować.

Książka H. Normana Wrighta "Sztuka porozumiewania się..." ma niezwykle istotny podtytuł: "...czyli: jak zrozumieć siebie, aby zrozumieć współmałżonka". Autor przypomina, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć małżonka i znaleźć klucz do dobrej komunikacji, jeśli nie rozumiemy siebie, bo w komunikacji uczestniczą zawsze te dwie osoby. Dlatego też uwagę swoją poświęca na przykład monologowi wewnętrznemu, jak toczy się w nas samych, a który jest punktem wyjścia do dialogu z małżonkiem czy naszym emocjom. Dostajemy więc jasne przesłanie, że zanim zechcemy zmieniać coś między nami, musimy przyjrzeć się temu, co w nas samych może być barierą. Musimy zrozumieć, jak my odbieramy świat, by przekonać się, na ile percepcja naszej najbliżej osoby jest różna lub podobna do naszej. Oprócz bardzo klasycznych i ważnych kwestii takich jak bariery w komunikacji, umiejętność słuchania (a nie tylko słyszenia) oraz mowa niewerbalna, Wright pisze także o miejscu rodziców i teściów w życiu małżonków (w kwestii porozumiewania się) czy o gniewie i złości, jakie mogą pojawiać się w relacji dwojga.

Muszę przyznać, że niekiedy umieszczane w książkach zadania i pytania skierowane do czytelników bywają dla mnie czymś zbędnym i zupełnie nieciekawym (bo książka to nie zeszyt ćwiczeń - mówiąc z przymrużeniem oka), jednak tym razem widzę rzeczywiście dobrą teorię przeplecioną zachętą do praktyki. Ponadto książka ułożona jest przejrzyście: w rozdziały i podrozdziały, wszystkie ważne informacje są wypunktowane i wyeksponowane. Nie tylko naprawdę dobrze się ją czyta, ale także może służyć jako swoisty podręcznik, do którego będzie można wracać.

To książka, którą naprawdę polecam!  

Opinie

Napisz opinię

Sztuka porozumiewania się.

Sztuka porozumiewania się.

Czyli jak zrozumieć siebie aby zrozumieć współmałżonka.
Autor H. Norman Wright

Napisz opinię