Mężczyzną i niewiastą stworzył ich.

Nowy

TEOLOGIA CIAŁA W ORYGINALE
Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa wg Świętego Jana Pawła II

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

49,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Autor: Jan Paweł II,

red. Tadeusz Styczeń SDS

Stron: 406

Format: B5 oprawa twarda

Wydawnictwo: KUL

 

Całość rozważań pod tytułem : Mężczyzną i niewiastą stworzył ich, które bliżej określa podtytuł : Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa, składa się z dwóch części.

         Część pierwsza jest poświęcona analizie słów Chrystusa, które zdają się stanowić klucz do otwarcia niniejszego tematu. Słowa te długo były poszukiwane w całokształcie tekstu ewangelicznego. W wyniku wieloletniej refleksji wypadło się zatrzymać przy tych trzech, które zostają poddane analizie właśnie w części pierwszej. Jest to najpierw Chrystusowe odwołanie się do '' początku '' w rozmowie z faryzeuszami na temat jedności i nierozerwalności małżeństwa. Z kolei są to słowa wypowiedziane przez Chrystusa w Kazaniu na górze na temat  '' pożądania '' jako  '' cudzołożenia w sercu ''. Wreszcie są to zapisane przez wszystkich synoptyków słowa, w których Chrystus odwołuje się do zmartwychwstania ciał w  ''świecie przyszłym''.
Komentarz ( Niedziela Paweł Zuchniewicz
20.11.2014):
...5 września 1979 r. św. Jan Paweł II rozpoczął katechezy, które ukazały się później pod tytułem "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich". W pierwszej z nich wziął się za bary z trudnym tematem nierozerwalności małżeństwa, cytując powyższy fragment i dogłębnie go analizując. Papież zwraca uwagę na genialną odpowiedź Jezusa, który zostaje postawiony przez faryzeuszy w niekomfortowej sytuacji: jeśli powie, że rozwodów nie powinno być, to sprzeciwi się Mojżeszowi, największemu prawodawcy Izraela. Tymczasem Jezus autorytatywnie wyjaśnia, że przyczyną, dla której wprowadzono "list rozwodowy", była "zatwardziałość serc waszych", i wskazuje, że "od początku tak nie było". Tę myśl rozwija Ojciec Święty i dowodzi, że w zamyśle Stwórcy związek mężczyzny i kobiety jest nierozerwalny. Tytuł pierwszego rozdziału katechez brzmi: "Chrystus odwołuje się do «początku»" i stanowi wnikliwą analizę powołania kobiety i mężczyzny, opartą na dwóch pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju, czyli właśnie tego początku, innymi słowy - źródła.
         Część druga jest poświęcona analizie sakramentu poprzez tekst z Listu do Efezjan ( 5,21-23 ), który nawiązuje do biblijnego  ''początku'' małżeństwa wyrażonego słowami Księgi Rodzaju (2,24) : '' opuści człowiek ojca swego i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem''.
Spis treści:

CZĘŚĆ I
SŁOWA CHRYSTUSA

Rozdział I
CHRYSTUS ODWOŁUJE SIĘ DO "POCZĄTKU"

Rozdział II
CHRYSTUS ODWOŁUJE SIĘ DO "SERCA" LUDZKIEGO

Rozdział III
CHRYSTUS ODWOŁUJE SIĘ DO ZMARTWYCHWSTANIA

CZĘŚĆ II
SAKRAMENT

Rozdział I
WYMIAR PRZYMIERZA I ŁASKI

Rozdział II
WYMIAR ZNAKU

Rozdział III
PRAWO ŻYCIA DAŁ IM BÓG W DZIEDZICTWO

Opinie

Napisz opinię

Mężczyzną i niewiastą stworzył ich.

Mężczyzną i niewiastą stworzył ich.

TEOLOGIA CIAŁA W ORYGINALE
Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa wg Świętego Jana Pawła II

Napisz opinię

Produkty powiązane